KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum otvírá nové pohledy na vztah člověka a přírody. Děti si zde mohou načesat švestky česáčkem přímo ze stromu
 
Autor / zdroj foto: Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny, Valtice

Národní zemědělské muzeum - Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny, Valtice / Valtice

Vinařské muzeum najdete ve Valticích přímo na náměstí. Nabízí expozice věnované historii zpracování vína, zahradnictví a krajině lednicko-valticka, jíž se zabývá především z hlediska ochrany přírody.

Budova, původně součást komplexu budov sloužících zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků z II. poloviny 17. století, byla koncem 19. století přestavena do současné podoby.  Národní zemědělské muzeum získalo objekt v roce 1985. V minulých letech stavebně a především esteticky upravili svůj muzejní dvůr a vybudovali z něj dokonalou oázu klidu. Užít si jí můžete zvlášť v létě, kdy je zaplněna balkonovými květinami a letničkami - zdejší jedinečnou letní výstavou. Kromě toho má přímo na dvoře bosou stezku, a tak může být váš pobyt příjmený nejen pro duši, ale i pro tělo.


Expozice nabízí pohled do okolí Valtic, součásti Lednicko-valtického areálu, zapsaného v roce 1996 na Seznam světového dědictví UNESCO. Předmětem zájmu tu však nejsou místní architektonické památky, ale příroda, její jednotlivé biotopy a především živočichové zde žijící. Návštěvníci se na výstavě seznámí s běžnými i vzácnými druhy ryb žijícími v lednických rybnících i tůních lužního lesa nebo mohou obdivovat zástupce ptačí říše, jejichž druhovou pestrostí je příroda Lednicko-valtického areálu vyhlášená.

Je zde k vidění i malý kládový lis, lis z Valašska s kamennou mísou, podomácku vyrobený lis z roku 1910 představující modernizovanou generaci vinařských lisů, u nichž už byl nejsložitější díl – vřeteno a jeho hlava – nahrazen továrním, železným výrobkem. Součástí expozice jsou i ukázky vinařských dřevěných sudů s objemy uvedenými v původních mírách – vědrech – a drobného nářadí používaného při vinobraní – mlýnky, putny, kosíře a podobně.

Malé i velké návštěvníky jistě zaujmou velkoobjemová akvária s nejvýznamnějšími sladkovodními rybami, mohou si pohrát na louce, vylézt na posed nebo načesat švestky česáčkem přímo ze stromu.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.