KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Archeopark Pavlov.
Archeopark Pavlov.
Autor / zdroj: cz-museums.cz

Poznejte významnou pravěkou lokalitu z doby lovců mamutů. Uvidíte i půdorysy tehdejších sídlišť

PAVLOV

Archeopark Pavlov je moderní expozicí zpřístupňující jednu z nejvýznamnějších pravěkých lokalit doby lovců mamutů na světě. Na tomto místě se se uchovaly půdorysy sídlišť, ohnišť, zbytky dílen, doklady výroby nástrojů a dalších předmětů z paleolitické domácnosti a také kosterní odpad z ulovených a zkonzumovaných zvířat.

Archeopark Pavlov je moderní expozicí zpřístupňující jednu z nejvýznamnějších pravěkých lokalit doby lovců mamutů na světě. Přibližuje návštěvníkovi sídelní areál vytvořený moderním Homo sapiens na svazích hřebene Pálavy v období před 30 000 lety, otevírá materiální i duchovní svět lidí, kteří jej po několik tisíc let obývali. V unikátní architektonické stavbě, vstupující pod zem na úroveň nálezových vrstev, jsou prezentovány kamenné a kostěné nástroje, které lidé kultury gravettienu používali v každodenním životě i při lovu, replika dolnověstonického hrobu tří mladých jedinců přibližuje pohřební ritus, o estetickém cítění vypovídají vystavené umělecké předměty, mezi nimiž jsou sošky venuší či plastiky zvířat.

Prezentace nezapomíná ani na zajímavou historii těchto výzkumů, spojenou tradičně s nálezem Věstonické venuše, a vyzdvihuje nejcennější objevy. K nim patří soubor kosterních pozůstatků moderního člověka, nejstarší, jaký má dnes antropologie k dispozici, a také doklady technologií, které zde snad lidé použili vůbec poprvé – výroba keramiky, tkaní látek či broušení kamene.

Unikátním prvkem instalace je skládka mamutích kostí, jež zůstala po svém odkrytí na původním místě; umožňuje také vytvořit si představu o práci archeologů pracujících v terénu. Atraktivní muzejní prezentace podpořená moderní audiovizuální technologií a unikátní stavba archeoparku, oceněná prestižní cenou Stavba roku 2016, nabízejí návštěvníkům ve všech směrech exkluzivní zážitek. 

Místo světového dědictví
Pod příkrovem vápnitých spraší, které sem větry doby ledové později navály, se uchovaly půdorysy sídlišť, ohnišť, zbytky dílen, doklady výroby nástrojů a dalších předmětů z paleolitické domácnosti a také kosterní odpad z ulovených a zkonzumovaných zvířat (skládky mamutích kostí a zbytky dalších zvířat). Mezi nejcennější objevy tohoto naleziště patří kostry samotných lidí, doklady technologií, které podle dosavadních znalostí zde lidé použili vůbec poprvé, a konečně i umělecké předměty dokládající jejich estetické cítění.

Archeologická naleziště na svazích vápencového hřebene Pálavy (Pavlovských vrchů) představují v celoevropském měřítku jeden z nejvýznamnějších sídelních areálů, jaké moderní Homo sapiens v období před 30 000 lety v Evropě vytvořil. 

Komentované prohlídky
Kromě individuální prohlídky lze expozici projít i s průvodcem. Tento druh prohlídky je určen pro minimální počet deseti osob (maximální hranice je stanovena na 30 osob). Prohlídku je nutné objednat s předstihem telefonicky (+420 519 322 126). Poplatek za průvodce pro celou skupinu činí 400 korun k běžnému vstupnému. 

Úvodní slovo
Nemáte mnoho času, nemáte rádi dlouhé výklady, je vás více než 30 osob? Pak můžete využít služby úvodního slova, kdy se vám bude průvodce věnovat zhruba 10 minut, během kterých vás seznámí se vším podstatným ohledně expozice. Pomocí zesilovače zvuku jsou tady schopni vyhovět i opravdu velkým skupinám. Úvodní slovo je nutné objednat s předstihem telefonicky (+420 519 322 126). Poplatek za průvodce pro celou skupinu činí 100 korun k běžnému vstupnému. 

Skupinové prohlídky
Chcete archeopark navštívit ve větší skupině? Bez ohledu na to, zda budete expozicí procházet samostatně nebo s průvodcem, je nutné o vaší návštěvě informovat předem (+420 519 322 126). Když tak neučiníte, nemohou vám tady garantovat, že se nesetkáte s jinou větší skupinou.

Archeopark Pavlov nabízí také vzdělávací programy pro děti z mateřských škol, žáky 1. a 2. stupně základních škol i studenty středních škol a gymnázií.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu archeoparkpavlov.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

Jihomoravský kraj v neděli obdržel desetitisíce roušek a respirátorů pro sociální služby. Většina respirátorů je vyhrazena pro pracovníky v terénu

Sedmdesát tisíc roušek a pět tisíc respirátorů FFP2 pro sociální služby bylo v neděli v noci předáno vedení Jihomoravského kraje a v pondělí od dopole

Alarmující výsledky měření rychlosti při vjezdech do Břeclavi

Z výsledků měření Městské policie Břeclav vyplynulo někdy až trojnásobné překračování povolené rychlosti ve městě. Na výjezdech z města Břeclavi na ul

DNES SE STALO

HISTORIE5. dubna 1355

Karel IV. byl v Římě korunován římským císařem.

HISTORIE5. dubna 1644

indiánská princezna Pocahontas si bere anglického přistěhovalce Johna Rolfa v Jamestownu ve Virginii. Tento sňatek byl důležitý pro asociaci Indiánů s koloniálními osadníky.

OBJEVY5. dubna 1772

nizozemský mořeplavec Jacob Roggeveen objevil Velikonoční ostrov.

POZVÁNKA OBRAZEM