KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum lehkého opevnění na Pohansku.
Muzeum lehkého opevnění na Pohansku nadchne hlavně milovníky vojenské historie
Muzeum lehkého opevnění na Pohansku.  
Autor / zdroj foto: kvh-breclav.cz

Muzeum lehkého opevnění na Pohansku / Břeclav

Dobovou výstroj a výzbroj, několik zbraní i dobový hraniční přechod s originální závorou Ippen. To všechno můžete vidět, když navštívíte Muzeum lehkého opevnění na Pohansku, které se nachází v sousedství loveckého zámečku Pohansko.

Návštěvu Muzea lehkého opevnění na Pohansku by si neměli nechat ujít především milovníci vojenské historie. Je tady pro ně zpřístupněn betonový bunkr, který byl součástí prvorepublikového opevnění Československa. V interiéru najdete kupříkladu předválečnou lafetu, lapač nábojnic, ruční ventilátor či střílnu pro obranu vstupu. Nechybí ani lehký kulomet, periskop, granátový skluz a další věci, které byly součástí vybavení tehdejšího bunkru.

Zvenčí je bunkr maskovaný nátěrem a v okolí jsou vidět protipěchotní překážky. Zajímavostí je rovněž betonová jímka s odtokem a zvýšenou stěnou umístěná před vchodem do bunkru, která sloužila jako ochrana proti zaplavení bunkru vodou. V okolí jsou pak i další objekty lehkého opevnění spravované Klubem vojenské historie Břeclav.

Jeho velkou chloubou je pak rekonstruovaný dobový hraniční přechod s originální závorou Ippen a dokonalou replikou hraničního sloupu. Tyto přechody fungovaly na cestách vedoucích k hranicím s nepřátelským územím. Bránily rychlému vpádu nepřátelských vojsk na československé území. Po Mnichovské dohodě je však začali Němci a Maďaři likvidovat. Dochovalo se tak jen několik málo exemplářů. Jeden z nich je právě v Muzeu lehkého opevnění na Pohansku.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu Muzea lehkého opevnění na Pohansku.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.