KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Kraví hora.
Rozhledna Kraví hora
Rozhledna Kraví hora. 
Autor / zdroj foto: Rozhledna Kraví hora

Rozhledna Kraví hora / Bořetice

Rozhledna Kraví hora potěší kruhovým výhledem z otevřené plošiny ve výšce 32 metry. Můžete vidět například Novohradské hory, Slepičí hory, Kleť, Třeboňskou pánev a mimořádně i Alpy.

Jedná se o ocelovou stavbu zbudovanou v roce 1988. V té době sloužila jako pozorovatelna Československé lidové armády v rámci systému protivzdušné obrany. Po Sametové revoluci tento účel ztratila; po přestavbě v roce 2001 slouží veřejnosti jako volně přístupná rozhledna; na vrcholu jsou též umístěny telekomunikační antény.

Stavba z ocelových trubek má celkovou výšku 37 metrů. Po točitém schodišti umístěném v ose rozhledny lze vystoupat na vyhlídkovou plošinu ležící 24 metrů nad patou stavby. Nad plošinou se nacházejí další dvě patra sloužící pro telekomunikační techniku.

Vozová cesta na vrchol odbočuje ze silnice Dobrá Voda – Pohorská Ves za obcí Hojná Voda na vrcholu prudkého kopce. U vzrostlé lípy je rozcestník s červenou a zelenou turistickou značkou. Červená vede přímo na vrchol a je na kole nesjízdná. Proto je třeba kopírovat zelenou, která nás po 1 km nejprve mírného, pak prudkého stoupání zavede k rozcestí pod Kraví horou. Lesní písčitokamenitá červeně značená cesta se během dalšího kilometru z roviny až mírného kopce postupně zvedne do prudkého a pak i příkrého stoupání. Následuje 200 metrový strmý úsek až k dalšímu rozcestníku. Tady cesta prudce uhýbá doprava a po sto metrech příkrého stoupání po vyskládaných plochých kamenech končí přímo u paty rozhledny. Tento úsek je, zvláště za mokra, velmi nebezpečný. Doporučujeme jet spíše po kraji cesty.


Připraveno ve spolupráci se serverem www.rozhlednovymrajem.cz.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.