KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Valtice byl sídlem vládnoucího knížete z rodu Liechtensteinů.
Zámek Valtice - barokní krasavec plný luxusu i světových záhad
Zámek Valtice byl sídlem vládnoucího knížete z rodu Liechtensteinů. 
Autor / zdroj foto: Zámek Valtice

Zámek Valtice / Valtice

Barokní zámek Valtice nabízí mnohem víc, než jen klasickou prohlídku luxusních interiérů, ve kterých pobýval například rakouský císař František I. Po obchůzce šlechtických komnat mohou děti popustit uzdu své fantazii na stálé výstavě věnované nejzajímavějším světovým záhadám. V létě si pak vyhrají v bylinkové zahradě, kde mohou konvičkami zalévat pěstované rostliny.

Na pořádnou prohlídku zámku Valtice je jeden den málo. Areál nabízí téměř desítku prohlídkových okruhů, ze kterých si to své vybere téměř každý.  

Hlavní reprezentační okruh
Průvodce vás za padesát pět minut provede více než dvaceti reprezentativními místnostmi někdejší rezidence lichtenštejnských knížat, jednoho ze tří nejbohatších rodů v rakousko-uherské monarchii. Prohlédnete si interiér a vybavení barokního zámku v podobě, kterou mu vtiskla poslední nákladná rekonstrukce v první polovině 19. stol. Ve východním křídle spatříte monumentální, osmdesát metrů dlouhou enfiládu. Projdete apartmánem kněžny i vládnoucího knížete, seznámíte se s komnatami, ve kterých pobýval císař František Josef I., kancléř Metternich a nesčetní příslušníci vládnoucích rodů i nejvyšší šlechty.

Tajuplný svět - fascinující zábava pro celou rodinu
Cestovatel a záhadolog Arnošt Vašíček připravil výběr více než dvou stovek nejzajímavějších záhad z celého světa i z Jižní Moravy. Originální exponáty z jeho expedic doplňují kvalitní muzejní repliky, působivé modely a na dvě stovky barevných fotografií. Každý rok se sbírka rozšiřuje o další exponáty.

Najdete tu třeba podivuhodnou sošku lvího muže nalezenou v jeskyni Hohlenstein-Stadel v Německu, dráp domnělého grifa (létající obluda s orlí hlavou, lvím tělem a pernatými křídly) dosahující úctyhodné délky více než 40 cm, křišťálové lebky, rekonstrukci prvního prvního české dinosaura a primitivního pelykosaura, který žil před 300 miliony roků na území Kounova nebo záhadné římské dvanáctistěny. Každá strana má otvor s různým průměrem, otvory jsou ale protilehlé. Na každé líci je připevněn knoflík nebo kulička. Nikdo však neví, k čemu sloužily. Fantazie dětí tu tak může pracovat naplno. 

Výstavu najdete v zámeckém parku, cca 300 metrů od hlavní zámecké budovy, v prostorách tzv. Žabího sklepa. 

Zámecká barokní kaple
Prohlídka úchvatných a skvěle dochovaných prostor zámecké barokní kaple, umístěné v nejstarší části zámeckého paláce. Barokní zámecká kaple, jedna z nejkrásnějších na území dnešní Moravy, byla postavena v letech 1726-1729. Věhlasný italský architekt a dekoratér Antonio Beduzzi ji nejen vyprojektoval, ale sám také osobně vyzdobil freskami a navrhl sochařskou výzdobu interiéru. Roku 1728 byly do kaple instalovány unikátní varhany, největší zachované dílo vídeňského mistra Waltera, které i po bezmála třech stoletích svým jedinečným zvukem připomíná významnou úlohu umění a víry v životě lichtenštejnských knížat.

Cesta zákulisím barokního divadla
Zážitkový prohlídkový okruh zavede návštěvníky do všech koutů barokního zámeckého divadla, které je po Českém Krumlově dalším českým unikátem! Po zhlédnutí filmu o historii a rekonstrukci divadla vás průvodce zavede na jeviště i pod něj do úžasné divadelní mašinerie. Vlastnoručně si tak můžete vyzkoušet, jak se mění kulisy i jak se dělá efekt větru a deště. Divadlo bylo ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. K obnovení divadla došlo v letech 2014-15. Vznikla pozoruhodná a věrná prostorová replika, která poodhalí návštěvníkovi tajemný svět barokního divadla včetně ojedinělé dřevěné mašinérie. Historická scéna byla obnovena podle neúplných valtických historických pramenů, vzácných fotografií a také po vzoru nemnoha zachovaných barokních zámeckých divadel v Evropě. 

Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu
V patře hlavního zámeckého paláce je od roku 2020 veřejnosti poprvé zpřístupněno deset místností, které prošly nákladnou rekonstrukcí. Náznaková expozice ukazuje návštěvníkům apartmán knížete Františka I. z Liechtensteinu, posledního knížete, který na valtickém zámku bydlel. Kromě nábytku, který sloužil pro denní potřebu posledních liechtensteinských knížat pobývajících na zámku, zde je trvale instalováno i několik vzácných uměleckých předmětů ze sbírek seniorů liechtensteinského knížecího rodu shromažďovaných ve Valticích už od půlky 17. století. Raritou je barokní malba na skle zobrazující sv. Filipa při křtu etiopského komorníka. Hnědé pigmenty obrazu chrání vrstva plátkového zlata. 

Dianin chrám Rendez-vous
Pro známého vojevůdce napoleonských dob Jana I. Josefa z Liechtensteina postavil Rendez-vous (zvaný též Dianin chrám) Josef Kornhäusel. Stavba podle plánů věhlasného architekta Josefa Hardtmutha se tyčí v Bořím lese nalevo od silnice spojující Valtice a Poštornou. Rendez-vous má podobu římského vítězného oblouku a je zasvěcen patronce lovu Dianě. Sloužil jako místo setkání panstva při loveckých vyjížďkách. Přímou stavební předlohou je s největší pravděpodobností Trajánův triumfální oblouk v Beneventu. Oblouk s jediným průchodem je postaven v korintském slohu. S historií, exteriérem i interiérem stavby zasazené do překrásné přírodní scenérie s rybníčkem se můžete na místě seznámit prostřednictvím prohlídky s průvodcem.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar
Voňavá bylinková zahrada ležící v těsné blízkosti valtického zámku na místě bývalého zámeckého zahradnictví nabízí nejen prohlídku mnoha druhů rostlin, ale také prostor pro báječnou relaxaci. V tematických záhonech zde najdete na 300 druhů bylin sloužících nejen k léčení, ale třeba také k barvení tkanin či k dochucení pokrmů. Seznámíte se s rostlinami, které byly odedávna považovány za magické, a zjistíte, které rostliny jsou neodolatelným lákadlem pro pestrobarevné motýly. Pro děti je v zahradě připraveno pískoviště s hračkami a množství malých konviček, kterými mohou v parných letních dnech zalévat záhony. V zahradě bývají pořádány výtvarné kurzy a kurzy o pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin.

Kolonáda Na Rajstně
Monumentální památník a valtická dominanta, kolonáda vznilá po napoleonských válkách v první čtvrtině 18. století, se tyčí na vyvýšenině nedaleko Valtic a nabízí ze své terasy výhled na území tří sousedících zemí. Z  moravských lokalit spatříte Mikulov se zámkem a Svatým kopečkem, Pálavské vrchy i minaret v zámeckém parku v Lednici, na Slovensku hřeben Malých Karpat a v Dolním Rakousku zříceninu hradu Falkenstein. Za komunistického režimu byla kolonáda součástí železné opony a sloužila pohraniční stráži. 

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby i cen vstupného najdete na webu zámku Valtice.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.