VOLNÝ ČAS / Letní aktivity

Turistická sezóna na jižní Moravě ve znamení novinek
 
Autor / zdroj foto: Lenka Bernklauová

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Údaje o loňském vývoji cestovního ruchu v České republice potvrdily trend, pozorovatelný výrazně zejména v druhém pololetí loňského roku. V počtu hostů, ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních, zaznamenal Jihomoravský kraj největší růst ze všech regionů České republiky a s počtem 1 511 991 hostů si stále drží druhou pozici za hlavním městem Prahou. Zatímco v celé ČR se počet ubytovaných hostů zvýšil o 1,5 %, v Jihomoravském kraji o 5,9 %.

Příznivý vývoj na jižní Moravě je, kromě celkového hospodářského oživení, výsledkem synergického působení řady faktorů, spolupráce turistických cílů ve správě kraje, měst a obcí i státu, zvýšení úrovně poskytovaných služeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních. Mnoho bylo vykonáno v marketingu kraje a při vytváření komplexních turistických produktů - za všechny připomeňme projekt „Otevřené sklepní uličky vyprávějí příběhy“, který si odnesl vítězství z Velké ceny cestovního ruchu 2014. Důležitou součástí jihomoravského „tahu na branku“ byla především řada velkých i menších investičních projektů Jihomoravského kraje, zaměřených na podporu cestovního ruchu. Ať již šlo o vybudování Moravského vědeckotechnického centra VIDA! v Brně nebo Multifunkčního centra v Lednici za stovky milionů korun, nebo o menší příspěvky na udržování čistoty na cyklostezkách a běžeckých lyžařských tratích v kraji. Za všestrannou podporu cestovního ruchu byl Jihomoravský kraj vyznamenán při letošním udílením cen TTG Travel Awards 2014. Stal se vítězem soutěžní kategorie „Region ČR, který nejzodpovědněji podporuje cestovní ruch“.

Na jižní Moravě loni přibylo atraktivních cílů, často s využitím prostředků kraje i finančních zdrojů EU. Mnoho bylo například investováno do atraktivnější nabídky lázeňských areálů v Hodoníně a zejména v Lednici, kde vznikla kolonáda, spojující lázně s centrem obce a zámeckým parkem. Relaxační areál vodního světa v Pasohlávkách je sice soukromou investicí, ta by se však nemohla uskutečnit bez výrazného podílu veřejných prostředků na inženýrské přípravě území a jeho infrastruktury.

Vybudováním vědeckotechnického parku Vida! se Jihomoravský kraj stal jedním ze tří magnetů v České republice, přitahujících rostoucí zájem veřejnosti o zábavnou a názornou formu poznávání přírodních zákonů a jejich technických aplikací. Vybudováním Multifunkčního centra v rekonstruované jízdárně zámku v Lednici, jedné z památek UNESCO na území kraje, bylo vytvořeno zázemí pro širokou škálu aktivit kongresového typu uprostřed jedinečného prostředí komponované krajiny Lednicko-valtického areálu. Kraj se stal investorem rekonstrukce další z honosných brněnských rezidenčních staveb minulého století – secesní Löw-Beerovy vily. Ta se v letošním roce stane sídlem expozice Muzea Brněnska, přibližující podnikatelský svět někdejšího „moravského Manchesteru“.

Tradičně velkou pozornost i značné finanční prostředky Jihomoravský kraj věnoval dalšímu rozvoji cyklostezek. Na soutoku Moravy a Dyje vybudoval pro turisty povalový chodník mokřadem v biosférické rezervaci Dolní Morava se šesti informačními tabulemi a historickým hraničním kamenem na česko-rakouské hranici. V loňském roce kraj navázal spolupráci s rakouskou společností Niederösterreich-Werbung při vyznačení dálkové cyklotrasy evropského významu EuroVelo 9, která vede od hranice s Olomouckým krajem Drahanskou vrchovinou, Moravským krasem, údolím řeky Svitavy až do Brna, odtud pak kolem Novomlýnských nádrží, přes Mikulov, Lednicko-valtický areál až k hranici s Rakouskem v Poštorné. Jižní Moravou prochází také 105 kilometrů mezinárodní cyklistické Stezky železné opony/EuroVelo 13. Do podpory cyklistiky a cyklistické dopravy kraj loni investoval 11 milionů korun (letos je tato částka o tři miliony korun vyšší) a přispěl i na 33 menších projektů na zajištění čistoty a bezpečnosti na turistických a cykloturistických stezkách.

Jihomoravský kraj je regionem s největším počtem zpřístupněných památek v České republice. Na jeho území se nachází 4 500 kulturních památek, 33 národních kulturních památek. Kromě dvanácti státních zámků a hradů a několika muzeí a galerií provozovaných státem je tu i řada dalších historických objektů a turistických atraktivit provozovaných krajem, městy i soukromými zřizovateli. Jihomoravský kraj zřizuje celkem sedm příspěvkových organizací v oblasti kultury. Za všechny připomeňme třeba Muzeum Brněnska s pobočkami ve Šlapanicích, Rajhradě (Památník písemnictví na Moravě), Předklášteří (Podhorácké muzeum), v Ivančicích, na Mohyle míru. Celkem muzeum v loňském roce přivítalo 55 tisíc návštěvníků. Jen o něco méně turistů vloni navštívilo Regionální muzeum v mikulovském zámku a jeho expozice v Dolních Věstonicích nebo v mikulovské synagoze, značnému zájmu veřejnosti se těšilo Masarykovo muzeum v Hodoníně, jehož pobočkou je i Slovanské hradiště v Mikulčicích, Jihomoravské muzeum ve Znojmě atd.

Všechna tato zařízení připravila na letošní právě zahájenou sezónu atraktivní výstavní program. Regionální muzeum v Mikulově navíc intenzivně připravuje otevření archeoparku v Pavlově, který připomene osídlení této lokality v období paleolitu. V Mikulčicích byla dokončena výstavba nového návštěvnického centra s třicetimetrovou vyhlídkovou věží, která již v letošní sezóně umožní přehlédnutí celého areálu někdejšího mocenského centra Velké Moravy a významného knížecího sídla. Na květen připravuje Muzeum Brněnska zpřístupnění Löw–Beerovy vily na vyžádání.

K lepšímu zpřístupnění informací o jihomoravských turistických cílech má přispět hned několik krajských aktivit. Především komunikační kampaň, která se výrazně promítne do zkvalitnění a rozšíření uživatelských funkcí oficiální webové stránky www.jizni-morava.cz, včetně jeho úpravy pro přístup prostřednictvím mobilních telefonů. Připravuje se také mobilní průvodce s možností zadání trasy do mapy, synchronizací dat mezi aplikací a portálem Jižní Morava, vyhledáváním v jízdních řádech atd. K zlepšení informovanosti o wellness nabídce Jihomoravského kraje má přispět projekt Centrály cestovního ruchu Jižní Morava nazvaný příznačně – Živé prameny jižní Moravy.

Jihomoravský kraj společně s Národním památkovým ústavem připravil pro letošní letní turistickou sezónu novinku, která je výsledkem Memoranda o spolupráci. Pilotní destinací je Znojemsko. Výsledkem Memoranda o spolupráci je zavedení bonusového typu vstupenky a tisk nové mapy s turistickými cíli, které jsou součástí tohoto Memoranda. Z provozů JMK, které budou do tohoto pilotního projektu zapojeny, se jedná o Rotundu sv. Kateřiny ve Znojmě a zříceninu hradu Cornštejn.

Jihomoravský kraj, Centrála cestovního ruchu Jižní Morava a spolek VOC Znojmo podepsaly memorandum o spolupráci, jejímž výsledkem má být již v této turistické sezóně zajištění a marketingová podpora dopravy turistů (včetně cykloturistů) tzv. „vinbusem“ po okruhu vinařskými obcemi znojemské vinařské podoblasti.

Autor / zdroj: Denisa Kapitančiková

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.