VOLNÝ ČAS / Hrady a zámky

Hrady a zámky v Jihomoravském kraji zahájí turistickou sezónu
 
Autor / zdroj foto: isifa/thinkstock.com

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

První dubnový víkend bude v Jihomoravském kraji i letos ve znamení zahájení turistické sezóny na hradech a zámcích. I když někde otevřeli již dříve - například v Rájci se jarní výstava kamélií koná od prvního února do konce března a na zámku v Lednici otevřeli první návštěvnický okruh a palmový skleník rovněž v únoru - většina hradů a zámků zahajuje o Velikonocích. Někde spojí začátek sezóny s atraktivním programem.

Například na Bítově uspořádají ve dnech 4. a 5. dubna populární akci Hrad a vůně Velikonoc, což jsou prohlídky hradu s ochutnávkou staročeských specialit, jejichž přípravu v hradní kuchyni budou návštěvníci sledovat na vlastní oči na konci prohlídkové trasy. Na zámku v Bučovicích pořádají od 28. března do 6. dubna přehlídku jarní květinové výzdoby nazvanou Jaro na zámku, podobnou akci připravili na 4. až 6. dubna také v Rájci. V Lednici chystají na čtvrtý duben vítání jara v zámeckém parku u přístaviště, ve Vranově nad Dyjí připravil nový kastelán již na 28. březen předvelikonoční tvůrčí dílnu pro milovníky floristického umění, kteří si zde budou moci pod dohledem odborníků vytvořit vlastní květinová aranžmá. I letos se tady přidají k populární akci Zahájení sezóny na Vranovsku, která se uskuteční ve dnech 25. a 26. dubna ve všech turistických cílech a ubytovacích i stravovacích zařízeních tohoto mikroregionu. Na vranovském zámku chystají zvýhodněné vstupné pro všechny kategorie návštěvníků, na Bítově 25. dubna zahájí výstavu Život malých aristokratů, zaměřenou na způsob života a zábavu dětí z aristokratických rodin. Brněnský hrad Veveří obsadí 11. dubna vojáci z napoleonských dob při akci Veveří-Eichhorn 1805.

Na většině hradů a zámků v Jihomoravském kraji bude v dubnu otevřeno o víkendech, během týdne jsou možné jen návštěvy objednaných skupin. Bližší informace lze získat na webové stránce Národního památkového ústavu www.npu.cz, nebo na stránkách jednotlivých památkových objektů.

Kromě památek ve správě Národního památkového ústavu je však na jižní Moravě také řada zámků, hradů, klášterů i technických památek ve vlastnictví kraje, měst, muzeí. Kromě celoročně přístupného brněnského Špilberku připomeňme například zámek Mikulov, jehož správcem je zdejší Regionální muzeum. Tam sezónu otevírají 28. března. "Zahájení bude tanečně laděné, na velikonoční sobotu 4. dubna jsme připravili také turnaj pro děti a ukázky práce s dravými ptáky," informovala Jana Frantelová z mikulovského muzea. Dne 28. března bude otevřena rovněž Dietrichsteinská hrobka, uskuteční se netradiční prohlídky s kapucíny a také poslední zimní prohlídka města s šálkem svařeného vína. Otevřeny budou také další památky - vyhlídková věž Kozí hrádek, kostel sv. Václava, mikve u staré brány, židovský hřbitov a další turistické cíle.

Na zámku ve Slavkově je slavnostní zahájení sezóny připraveno již na čtvrtek 26. března. Neobejde se bez módní přehlídky s průřezem historií módy od antiky po současnost, připravena je vernisáž vernisáž tří výstav, jež budou soutěžit o přízeň návštěvníků všech věkových kategorií. Za všechny připomeňme alespoň výstavu počítačů Apple od roku 1983, vtipně nazvanou Jablko se ne/kouše!

Podle statistik Národního památkového ústavu, který v Jihomoravském kraji spravuje 12 hradů a zámků a funkcionalistickou Vilu Stiassni, prošlo těmito památkovými objekty v loňském roce na 800 000 návštěvníků. Zámek Lednice byl s 376 559 návštěvníky dokonce na prvním místě české hitparády před Českým Krumlovem (367 559 návštěvníků), Hlubokou (263 519) a Karlštejnem (223 692). Kraj je regionem s největším počtem zpřístupněných hradů a zámků v České republice. Kromě památek, které spravuje Národní památkový ústav (Lednice, Pernštejn, Veveří, Bítov, Vranov nad Dyjí, Valtice, Milotice, Lysice, Rájec, Kunštát, Bučovice, Uherčice) a jejich "depandancí" (Janův Hrad, Nový hrádek u Lukova, Rendez-vous, Reistna apod.) tu milovníci památek najdou také řadu atraktivních cílů ve správě jiných subjektů. Například zámky a hrady Boskovice, Mikulov, Slavkov, Znojmo, Cornštejn, brněnský Špilberk, Strážnice, Blansko, Letovice, Pohansko, Moravský Krumlov, z nichž některé patří mezi špičkové turistické cíle. Spolu s desítkami dalších atrakcí, především technických památek, představují pestrou nabídku především pro poznávací turistiku.

"Jihomoravský kraj, který v loňském roce zaznamenal největší nárůst návštěvnosti ze všech regionů ČR, nabídne nadcházející turistické sezóně víc novinek než kdykoli předtím. Připomeňme zejména atraktivní Moravské vědeckého centrum VIDA v sousedství brněnského výstaviště, nově otevřenou Vilu Stiassni v Brně - Pisárkách, kterou veřejnost zná jako tzv. "vládní vilu," nebo letos v létě otevíranou secesní Löw-Beerovu vilu na Drobného ulici v Brně. Valtické Národní centrum divadla a tance, které vznikne přestavbou zámecké jízdárny a tamního barokního divadla, bude 25. června zahajovat koncertem Magdaleny Kožené. Na Slovanském hradišti v Mikulčicích bude letošní pětapadesátá sezóna spojena s otevřením nového návštěvnického centra s třicetimetrovou vyhlídkovou věží, umožňující dobrý rozhled po celém areálu někdejšího mocenského a náboženského střediska Velké Moravy," připomněla ředitelka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava Zuzana Vojtová. Podle ní se výrazného zlepšení služeb dočkají i uživatelé Baťova kanálu. V Petrově u Strážnice bude v srpnu otevřen nový rekreační přístav - největší novodobá investice na této vodní cestě, poskytující kotviště pro 45 lodí a nabízející veškeré služby lodím a jejich posádkám.

Od února je již pro školy otevřeno Multifunkční centrum Zámek Lednice se třemi stálými expozicem, v září má být dokončen archeopark v Pavlově, který má přiblížit zdejší paleolitické sídliště a ukázat návštěvníkům život našich prapředků z doby před 25-27 tisíci let. Milovníkům židovských památek může letošní turistická sezóna poskytnout jedinečné zážitky při prohlídkách novotou zářící mikulovské synagogy s výstavou věnovanou rabimu Löwovi a tradicím židovské vzdělanosti na Moravě. Magnetem jsou i Boskovice, kde kromě rozsáhlé rekonstrukce zdejší Synagogy maior ze 17. století skončila také oprava Obecního domu židovské obce. Vedle rekonstrukce rabínova bytu, pece k výrobě macesů a dalších zajímavostí zde návštěvníci najdou také poutavou expozici o židovských ghettech v České republice a jejich charakteristických rysech.

Autor / zdroj: Jan Chmelíček

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.