CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis:
1.9.2017

Pálavské vinobraní oslaví 70. narozeniny naplno

MIKULOV

Jubilejní 70. ročník Pálavského vinobraní, jedné z nejpopulárnějších události moravského pozdního léta, se blíží. V Mikulově se 8. až 10. září opět sejdou desetitisíce návštěvníků, které přilákala známá jména účinkujících, neopakovatelná festivalová atmosféra, víno ve všech svých podobách i město samotné.

Kouzlo Pálavského vinobraní spočívá v tom, že nabízí zážitky skutečně širokému spektru lidí různých zájmů a generací. Ti si tak na různých místech najdou to své – mohou se vydat za vínem či burčákem, populární hudbou, cimbálkou nebo jazzem anebo s dětmi na šermíře a pohádky.

Oslavy doprovází mimo jiné velkolepý ohňostroj „Slunce a víno“, jenž bude v sobotu 9. září ve 23:15 hodin slavnostně odpálen z Kozího hrádku. Hudbu k němu si mohou hosté užít odkudkoliv, protože bude vysílána na radiové frekvenci 88,9. Lze ji poslouchat také pomocí mobilní aplikace, která nabízí i kompletní program či hlasování v  soutěži „O nejlepší burčák“.  Navíc umí pomocí notifikací upozorňovat na důležité události či případné změny v programu. Tento užitečný pomocník je ke stažení v Applestore a Googleplay.

Jednoznačnou jedničkou akce je opět samozřejmě víno,  které poteče proudem doslova v každém zákoutí Mikulova. Degustovat nejlepší vína v rámci prestižní Národní soutěže vín Mikulovské vinařské podoblasti mohou návštěvníci od pátku až do neděle v hlavním sále zámku.  K veřejné ochutnávce bude k dispozici více jak 500 vzorků. Prostory zámku, jeho sklepení a zahrady nabízí i ochutnávky dalších vinařství jako jsou Víno Marcinčák, Vinařství Vinofol a Víno Mikulov. Přímo do firemních prostor na ulici Bezručova pak zve Vinařství Volařík.  Tradičním místem plným stánků s vínem, burčákem i dalšími dobrotami je Vinařské městečko v Kapucínské ulici. Zde k dobré úrodě požehná všem vinařům také král Václav IV. se svým věrným bohem vína Bakchem. „Víno a burčák budou nabízet i stánky na Náměstí. Celkově se na této velkolepé oslavě vína představí více než šedesát vinařství a vinařů,“ doplnil David Gerneš, ředitel společnosti Mikulovská rozvojová.

Jubilejní ročník se samozřejmě neobejde bez královského páru – krále Václava IV. a královny, kterou opět zahraje Chantal Poullain. Spolu se svou početnou královsko-rytířskou družinou pozdraví všechny návštěvníky při sobotním poledním průvodu. Své panovníky pak mohou „poddaní“  potkat i v amfiteátru, na Kozím hrádku či zámku, třeba i při tradičním zpracování hroznů, které u Udírenské věže představí Sedlecká vína.

Král Václav IV. opět letos udělí právo na výrobu městského vína panu purkmistrovi. Limitovanou edici městského purkmistrova vína budou mít možnost návštěvníci zakoupit a ochutnat v sobotu odpoledne u Udírenské věže a také ve stáncích na Náměstí a ve Vinařském městečku.

Historii vinobraní opět přiblíží nejen živé obrazy z minulosti, jenž budou putovat Mikulovem, ale také nedělní výstup na Svatý kopeček. Ten bude letos bohatší o umělecký a současně spirituální zážitek v podobě oživlé křížové cesty.

Dalšími novinkami je pak nový vzdělávací program Po stopách vinaře. Je pojatý jako soutěž složená z interaktivních her,  v nichž se dozví mnohé o práci ve vinohradu, výrobě vína i místním folklóru. Všechny malé a velké umělce pak jistě zláká artová stěna na mikulovském zámku. Tento prostor ke kreativní tvorbě všech návštěvníkům k dispozici v sobotu 9. září od 10 do 18 hodin na východní terase.

Jubilejní ročník nabízí také speciální vydání novin, které představí historii vinobraní. Tu mapuje i nově připravovaná výstava Regionálního muzea v Mikulově  pod názvem 70. Pálavské vinobraní 1947 – 2017. Výstava je na zámku otevřena pro návštěvníky po celé tři dny vinobraní vždy od 9 do 17 hodin.

Oslavit velké výročí, ale hlavně pobavit všechny návštěvníky dorazí do Mikulova hudební hvězdy všech žánrů. V pátek návštěvníky naladí pohodový Ondřej Ruml, Cirkus Brothers, půvabná mladá dáma Jana Kirschner nebo David Koller s přáteli a slovenskou skupinou Katarzia. Jedinečnou show zcela jistě nabídnou chůdaři z Long Vehicle Cirkus. Hudební vrchol pak zajistí všechna sobotní vystoupení v amfiteátru, kde se představí Čechomor, No Name či Mig 21. Své hudební umění předvede i kapela Jelen, Ben Cristovao či Klára Vytisková. Náměstím budou znít hudba a zpěv folklórních i dechových souborů všech věkových kategorií. Dobrou náladu přinese svou One Knor Show stand-up komik Miloš Knor. Sobotní večer na náměstí zakončí stálice populární hudby Václav Neckář se svou kapelou Bacily a milovníci swingu se jistě těší na vystoupení Zatrestbandu.  Horní nádvoří zámku zaujme spíše náročnější posluchače. V programu najdou Stand up KOKO Comedy, Jiřího Stivína nebo třeba Gary Edwards & Statement. Neděle pak na Náměstí nabídne Jana Vančuru & Plavce s hostem Irenu Budweiserovou a první dámu české country Věru Martinovou. Pálavské vinobraní nezapomíná ani na ty nejmenší.  Mnoho her, divadel i žonglérských vystoupení je pro děti bez ohledu na věk připraveno v zámecké zahradě nebo na Kozím hrádku.

„K oslavě samozřejmě patří dárky. My ale netradičně obdarujeme ne jubilanta, ale naše hosty. Letošní vstupenka slouží zároveň jako poukaz 1+1 do akvaparku Aqualand Moravia s platností od 8. 9. do 15. 11. 2017. To už je opravdu velká nadílka zážitků,“ s úsměvem dodal Gerneš.

Kompletní program i všechny užitečné informace o vstupenkách, dopravě, ubytování nebo parkování najdete na webových stránkách vinobraní.

Autor / zdroj: Bc. Lenka Křivánková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Další kamera v Břeclavi nabízí informace o dopravní situaci

Na internetových stránkách města mohou Břeclavané i přespolní sledovat aktuální dopravní situaci na průtahu městem prostřednictvím dvou kamer.

Post

Nová technologie téměř ztrojnásobí kapacitu čistírny odpadních vod ve Velkých Bílovicích

Intenzifikace čistírny odpadních vod ve Velkých Bílovicích je v plném proudu. Investice za 82 milionů korun byla zahájena loni v srpnu, a pokud vše pů

Post

Kinematovlak rozváží filmy i zábavu po českých městech

Pestrobarevný Kinematovlak vyráží letos už po patnácté v řadě na svoji tradiční pouť po českých městech. Od 14. května až do 1. června budou v oblíben

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA