CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis:
29.8.2017

Chorvatské hody opět v Jevišovce

JEVIŠOVKA

V neděli 3. září se Jevišovka opět rozzáří barvami. V obci se bude konat kiritof, tradiční chorvatské hody, tentokrát již po 26. Tématem letošního ročníku jsou stopy, které moravští Chorvati zanechali v kulturním bohatství jižní Moravy.

Dopoledne zahájí slavnost v 10:30 hodin mše svatá, která je sloužena ve třech jazycích, jimiž se v Jevišovce v minulosti hovořilo: v chorvatštině, češtině a němčině. Doprovodí ji hudební skupina Svitlost z Rakouska a také sbor Národopisného souboru Pálava z Mikulova.

Kiritofskou odpolední zábavu odstartuje ve 14 hodin průvod s nazdobeným kozlem. „Každý kiritof má svého kozla. Ten náš se jmenuje Kvido a pochází z Nového Přerova. Chorvaté měli tradici, že se o kiritofského kozla musela několik týdnů před slavností starat první stárka, která pro něj také vyšila slavnostní dečku. O kozla se na sklonku hodů hrálo v kuželkách,“ vysvětluje Lenka Kopřivová ze Sdružení občanů chorvatské národnosti, které akci pořádá. Kuželkový turnaj je také nedílnou součástí kiritofa.

V letošním roce se návštěvníci mohou těšit na pestrý hudební a taneční program. „Tématem letošních hodů jsou stopy, které Chorvati zanechali v kulturním bohatství jižní Moravy. Po těch společně budeme pátrat,“ pokračuje Kopřivová.  Velkou událostí bude vystoupení dudáků z Omic. Ti totiž rekonstruovali staré dudy, gajde, o nichž se odborníci domnívají, že si je v 17. století přinesli na Moravu ze své pravlasti Chorvati. Dudácká muzika byla v minulosti na Moravě velmi rozšířenou.

K pestrosti kiritofského programu dále přispějí Slovácký krúžek Koňaré z Poštorné a Slovácký krúžek z Charvátské Nové Vsi. Tyto obce totiž, společně s nedalekým Hlohovcem, byly v 16. století také osídleny Chorvaty, jež přicházeli kolonizovat zpustlé obce na lichtenštejnském panství. V průběhu staletí se sice asimilovali s českým prostředím, početná chorvatská příjmení však jsou dodnes důkazem chorvatského původu mnohých zdejších obyvatel.

Stálicí kiritofského dne je již soubor Pálava z Mikulova, který se dlouhodobě věnuje zachování folklorní tradice moravských Chorvatů, a dechová hudba Josefa Egera z Uničova.

Speciální překvapení si organizátoři připravili pro milovníky hádanek a pokladů. Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR totiž se společností Cryptomania z Brna vyvinulo novou šifrovací hru nazvanou Po stopách moravských Chorvatů, která bude o víkendu slavnostně spuštěna. „Z šifrovací hry budou mít radost zejména lidé, které baví dívat se kolem sebe a dozvídat se o místech, jež jiným připadají obyčejné, nevšední věci. S pomocí hádanek a rébusů tak mohou objevovat například to, jak se na jihomoravské vesnici žilo počátkem 20. století,“ doplňuje Kopřivová. Hra je sice určena pro dospělé, má však také svou dětskou verzi. Neděle 3. září tedy je tedy pro rodinný výlet do Jevišovky jako stvořená. Vstup na akci je zdarma.

Moravští Chorvati jsou jednou z nejstarších etnických skupin žijících na území České republiky. V průběhu 16. století se několik desítek chorvatských rodin usadilo na jižní Moravě, kde se jim ve třech vesnicích nedaleko Mikulova (Jevišovka, Dobré Pole a Nový Přerov) podařilo udržet si svůj jazyk a kulturu až do nuceného vystěhování na severní a střední Moravu po roce 1948. Po roce 1991 se v největší původní chorvatské obci, Jevišovce, tradice předválečných hodových slavností (kiritof) obnovila.

Autor / zdroj: Lenka Kopřivová

Doporučujeme

Hippoclub Lednice - vyjížďky na koních a ponících, kočáry, penzion, restaurace

Nabízíme vození na ponících v doprovodů rodičů do zámeckého parku k Minaretu • vyjížďky na koních pro začátečníky i pokročilé • vyhlídkové jízdy v kočárech • svatební kočár • restaurace - svatby, oslavy, firemni akce • penzion • programy pro školní výlety. www.hippoclub.penzion.com

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Sedm nových crashtestů – Škodě Karoq se dařilo

Při výběru auta je bezpečnost jedním z nejdůležitějších kritérií. Program Euro NCAP zveřejnil nové výsledky nárazových zkoušek modelů Citroën C3 Aircr

Post

V Sedleci po nárazu do stromu zemřel řidič

V sobotu po devatenácté hodině zasahovali hasiči u vážné dopravní nehody nedaleko obce Sedlec na Břeclavsku. Osobní automobil Audi A4 narazil do strom

Post

Můžete při nákupu v e-shopu zboží vždy do 14 dnů vrátit? Kdepak, existuje řada výjimek

Většinou dobře víme, že při nákupu v internetovém obchodě můžeme odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží. Z každého pravidla však existují vý

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz www.beautyexpo.cz Hippoclub Lednice garaze.fabrego.cz

REKLAMA