KULTURA / Vánoce

Popis: Členové nezávislého alternativního loutkového divadla Buchty a loutky.
Členové nezávislého alternativního loutkového divadla Buchty a loutky.
30.11.2018

Vánoční zvěstování v podání loutek a špičkových hudebníků

MIKULOV

Publikum v Mikulově se může těšit na vánoční zvěstování v podání loutek a špičkových hudebníků. Představí se v sobotu 8. prosince v městském kině. Představení je vhodné i pro děti od 5 let.

Není náhodou, že přední český barokní orchestr Collegium Marianum si své publikum rozšiřuje právě díky skvěle pojatým scénickým projektům. Ansámbl své rozmanité hudební a hudebně scénické tvary vždy spojuje se specialisty na barokní divadlo, historický tanec či barokní operu. A není také náhodou, že své počiny soubor rozšířil i o loutkové divadlo právě ve spolupráci s loutkovou společností Buchty a loutky. Spojení těchto těles tak dalo vzniknout například opernímu představení Acis a Galatea z pera G. F. Händela, které nedávno s úspěchem zaznělo ve valtickém barokním divadle.

Komorní obsazení ansámblu tentokrát ve složení housle, violoncello, varhany, barokní příčná flétna a zpěv v rámci mikulovské divadelní sezony přiveze unikátní Rakovnickou hru vánoční v loutkovém provedení. V baroku oblíbené jezuitské divadelní hry byly odrazem prostých věřících a jejich touhy scénicky ztvárňovat biblické příběhy. O původu hry se toho příliš neví, dle reálií zmíněných v textu zřejmě vznikla v Chlumu u Luže. Hra byla nalezena v 19. století v městském archivu v Rakovníku, odtud tedy odvozen její název. Ve vánoční hře nechybí pastýři přeneseni do českého venkovského prostředí, zvěstování andělů, samozřejmě výjev narození Ježíška v Betlémě a tematické písně.

Společnost Buchty a loutky vznikla na počátku 90. let z okruhu čerstvých absolventů loutkařské katedry DAMU. Za sebou má desítky premiér pro dospělé i děti, řadu loutkových animací oceněných na českých i mezinárodních festivalech. Jako příklad spolupráce loutkového souboru s filmovým prostředím poslouží Svěrákův oblíbený loutkový hrdina z filmu Kuky se vrací!

Umělecká vedoucí orchestru Jana Semerádová je skutečně pozoruhodnou bytostí. Je špičkovou hráčkou na barokní příčnou flétnu, která se od moderní flétny liší chybějícím klapkovým systémem, materiálem a samozřejmě technikou hry. Se svým souborem cestuje po celém světě. Její umělecký projev je fascinující a překypující zcela výjimečnou muzikalitou opřenou o nesmírné znalosti barokní hudby. Na její projev si budou pamatovat návštěvníci představení Balet o kávě nedávno provedeného v Mikulově.

Za zmínku stojí také sólistka večera Stanislava Mihalcová, absolventka AMU, která se jiskrným způsobem postará o interpretaci barokních vánočních písní. Sopranistka pravidelně koncertuje v ČR i zahraničí a je také hostující sólistkou Národního divadla v Praze.

Představení se koná v sobotu 8. prosince v 17.00 hodin v sále městského kina, je vhodné i pro děti od pěti let, nicméně potěší především milovníky hudby i divadla ve špičkovém podání skutečně charizmatických umělců. Přestože adventní čas Vánoce teprve předznamenává, autentické provedení vánoční hry bude patřit k vrcholným zážitkům prosincové kulturní nabídky v Mikulově.

Autor / zdroj: Žaneta Bartová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Lichtenštejnové vyjádřili výstavbě obchvatu Břeclavi plnou podporu

Břeclavská radnice v těchto dnech zaznamenala významný úspěch ve vyjednávání s advokáty, kteří zastupují Nadaci lichtenštejnského knížete Hanse Adama

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Radnice v Břeclavi našla společnou řeč s hokejisty

Jednání o podpoře hokeje ze strany břeclavské radnice dospěla v úterý po několika jednáních k oboustranně přijatelnému řešení.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA