KULTURA / Vánoce

Popis: Členové nezávislého alternativního loutkového divadla Buchty a loutky.
Členové nezávislého alternativního loutkového divadla Buchty a loutky.
Autor / zdroj: buchtyaloutky.cz
30.11.2018

Vánoční zvěstování v podání loutek a špičkových hudebníků

MIKULOV

Publikum v Mikulově se může těšit na vánoční zvěstování v podání loutek a špičkových hudebníků. Představí se v sobotu 8. prosince v městském kině. Představení je vhodné i pro děti od 5 let.

Není náhodou, že přední český barokní orchestr Collegium Marianum si své publikum rozšiřuje právě díky skvěle pojatým scénickým projektům. Ansámbl své rozmanité hudební a hudebně scénické tvary vždy spojuje se specialisty na barokní divadlo, historický tanec či barokní operu. A není také náhodou, že své počiny soubor rozšířil i o loutkové divadlo právě ve spolupráci s loutkovou společností Buchty a loutky. Spojení těchto těles tak dalo vzniknout například opernímu představení Acis a Galatea z pera G. F. Händela, které nedávno s úspěchem zaznělo ve valtickém barokním divadle.

Komorní obsazení ansámblu tentokrát ve složení housle, violoncello, varhany, barokní příčná flétna a zpěv v rámci mikulovské divadelní sezony přiveze unikátní Rakovnickou hru vánoční v loutkovém provedení. V baroku oblíbené jezuitské divadelní hry byly odrazem prostých věřících a jejich touhy scénicky ztvárňovat biblické příběhy. O původu hry se toho příliš neví, dle reálií zmíněných v textu zřejmě vznikla v Chlumu u Luže. Hra byla nalezena v 19. století v městském archivu v Rakovníku, odtud tedy odvozen její název. Ve vánoční hře nechybí pastýři přeneseni do českého venkovského prostředí, zvěstování andělů, samozřejmě výjev narození Ježíška v Betlémě a tematické písně.

Společnost Buchty a loutky vznikla na počátku 90. let z okruhu čerstvých absolventů loutkařské katedry DAMU. Za sebou má desítky premiér pro dospělé i děti, řadu loutkových animací oceněných na českých i mezinárodních festivalech. Jako příklad spolupráce loutkového souboru s filmovým prostředím poslouží Svěrákův oblíbený loutkový hrdina z filmu Kuky se vrací!

Umělecká vedoucí orchestru Jana Semerádová je skutečně pozoruhodnou bytostí. Je špičkovou hráčkou na barokní příčnou flétnu, která se od moderní flétny liší chybějícím klapkovým systémem, materiálem a samozřejmě technikou hry. Se svým souborem cestuje po celém světě. Její umělecký projev je fascinující a překypující zcela výjimečnou muzikalitou opřenou o nesmírné znalosti barokní hudby. Na její projev si budou pamatovat návštěvníci představení Balet o kávě nedávno provedeného v Mikulově.

Za zmínku stojí také sólistka večera Stanislava Mihalcová, absolventka AMU, která se jiskrným způsobem postará o interpretaci barokních vánočních písní. Sopranistka pravidelně koncertuje v ČR i zahraničí a je také hostující sólistkou Národního divadla v Praze.

Představení se koná v sobotu 8. prosince v 17.00 hodin v sále městského kina, je vhodné i pro děti od pěti let, nicméně potěší především milovníky hudby i divadla ve špičkovém podání skutečně charizmatických umělců. Přestože adventní čas Vánoce teprve předznamenává, autentické provedení vánoční hry bude patřit k vrcholným zážitkům prosincové kulturní nabídky v Mikulově.

Autor / zdroj: Žaneta Bartová

DALŠÍ ČLÁNKY

Legendární Noc na Karlštejně jede na turné

Originální inscenace muzikálu Noc na Karlštejně v létě 2020 míří z důvodu rekonstrukce hradu Karlštejn na zámky a hrady v Česku, na Moravě a na Sloven

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

DNES SE STALO

VĚDA A TECHNIKA19. ledna 1983

byl uveden na trh revoluční osobní počítač Apple Lisa.

HISTORIE20. ledna 1265

se poprvé v historii sešel Anglický parlament. Svolal ho Simon de Montfort Earl z Leicesteru.

PŘÍRODA20. ledna 1969

bylo vyhlášeno chráněné území Pod Veselovem z důvodu výskytu silně ohroženého koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), který je zde relativně hojně zastoupen. Kromě koniklece se zde nachází několik dalších vzácnějších druhů rostlin.

POZVÁNKA OBRAZEM